Skąd się bierze atrakcyjność Dolnego Śląska dla turystów? Przede wszystkim z jego poplątanej historii, w trakcie której region wielokrotnie przechodził z rąk do rąk. Widać tu wpływy niemieckie, czeskie, polskie, a nawet poradzieckie. Do tego mnóstwo fantastycznych miejsc do obcowania z naturą, jak Bory Dolnośląskie czy Karkonosze, oraz coraz lepsza infrastruktura na każdą kieszeń (od schronisk PTTK po luksusowe pałace zamienione w spa).

A więc gdzie na weekend na Dolnym Śląsku?

Kowary

Malowniczo położone u podnóża Karkonoszy, Kowary są mniejsze i słabiej znane niż Karpacz czy Szklarska Poręba, ale z pewnością warto je odwiedzić. Samo miasto sprawia bardzo przyjemne wrażenie ze swoją typową poniemiecką zabudową, która o dziwo niewiele się zmieniła od 1945r., kiedy wprowadzili się tu obecni mieszkańcy. Na krótkim deptaku można coś zjeść i wypić, ale największe atrakcje czekają nas na obrzeżach miasta.

Gdzie na weekend Dolny Śląsk? Dlaczego nie Kowary?

Gdzie na weekend Dolny Śląsk? Dlaczego nie Kowary?

Warto skusić się na wizytę w Parku Miniatur, gdzie mistrzowie sztuki budowania modeli tworzą niezwykłą kolekcję miniaturowych kopii zabytków Dolnego Śląska. Od obserwatorium meteorologicznego na Śnieżce po rynek wrocławski, wszystko można obejrzeć w pomniejszonej skali. Przewodnicy są prawdziwymi entuzjastami, bilety nie kosztują majątku, a za parking nie trzeba płacić. W sumie, jeśli zastanawiamy się gdzie na weekend na Dolnym Śląsku, wizyta w Parku Miniatur w Kowarach to może być niezły rekonesans.

Kilka kilometrów za miastem, zaszyta w gęstych lasach znajduje się zamknięta kopalnia uranu. Inwestor stworzył nad nią luksusowy hotel, a podziemia udostępnił dla zwiedzających. Całość odkryli i zaczęli eksploatować Niemcy, a po 1945r. rękę położyli na tym obiekcie Sowieci. Kowary były tzw. miastem zamkniętym, bez przepustki nie można było do niego wjeżdżać ze względu na tajny charakter wydobycia uranu. Przechadzka po kopalni trwa ok. godzinę i odbywa się w towarzystwie przewodnika. Za dodatkową opłatą można obejrzeć pokaz laserów.

Karkonosze

Gdzie na weekend Karkonosze

Gdzie na weekend? W Karkonosze.

Gdzie na weekend na Dolnym Śląsku? Oczywiście w Karkonosze. To wyjątkowo przyjazne góry, niewysokie, łatwo dostępne, ale i tak potrafią zapewnić mnóstwo satysfakcji z wędrówek i widoków. Jeśli nie zależy nam tak bardzo na podbijaniu szczytów, można zawsze spędzić więcej czasu w podgórskich miejscowościach. Po polskiej stronie rejon dominują Szklarska Poręba, Karpacz oraz Świeradów Zdrój. Każda z nich ma swój specyficzny urok i spory wybór atrakcji, zarówno dla tych aktywnych, jak i kuracjuszy.

Karpacz wydaje się najbardziej rozrywkowy – można zjechać tu na kolejce górskiej, pobawić się w parku linowym, a kiedyś nawet było tu stanowisko do skoku na bungee. Inne ciekawe miejsca to na pewno Muzeum Zabawek oraz ewangelicka, zjawiskowa świątynia Wang. To spod niej biegnie jeden z bardziej znanych szlaków na Śnieżkę. Szklarska Poręba wydaje się trochę bardziej stonowana i dystyngowana w swojej ofercie. Również stawowi doskonałą bazę wypadową do wycieczek w góry, np. na Halę Szrenicką czy Śnieżne Kotły. Świeradów Zdój to przede wszystkim poniemiecki Dom Zdrojowy, gdzie można za drobną opłatą spróbować miejscowej wody mineralnej. Dominuje tu atmosfera powolnego sanatorium.

Bory Dolnośląskie

Dolny Śląsk na weekend ma do zaoferowania dużo więcej, również mniej znanych miejsc. Do takich zdecydowanie należą Bory Dolnośląskie, duży obszar gęstego i starego lasu w okolicach Zgorzelca, Węglińca i Bolesławca. Oferuje mnóstwo szlaków pieszych i rowerowych, sporo ciekawej architektury, intrygującą historię oraz liczne wydarzenia praktycznie przez cały rok. Nie należy do topowych kierunków wycieczek Polaków, więc można tu znaleźć trochę więcej spokoju i przestrzeni.

Gdzie na weekend Bolesławiec

Bolesławiec na niemieckich pocztówkach

Dobrym punktem wypadowym na weekend na Dolnym Śląsku jest miejscowość Bolesławiec. Niewielkie poniemieckie miasto odżyło dzięki dotacjom unijnym, odrestaurowało zabytkowe budynki (m.in. wiadukt kolejowy na Bobrze, który ma teraz nocną iluminację, czy śliczny rynek). Wokół starego miasta powstał niezwykle interesujący szlak dokumentujący długą i zawiła historię miasta, szczególnie jego rozkwit za czasów niemieckich, kiedy zaczęto produkować tu znaną ceramikę bolesławiecką. Niedawno miasto otworzyło również park wodny. Przez Bolesławiec przebiega kilka szlaków rowerowych i pieszych po Dolnym Śląsku, dobrze oznaczonych i opisanych. Niedaleko znajdują się zamek Kliczków oraz zamek Grodziec.

Chcesz więcej pomysłów? Przeczytaj też drugą część przewodnika gdzie na weekend Dolny Śląsk.